Borjana Petrović je glavna medicinska sestra u Javnoj zdravstvenoj ustanovi Bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu. Diplomirala je na Visokoj medicinskoj školi u Prijedoru 2007. godine, te stekla zvanje „diplomirani medicinar zdravstvene njege“. Završila je srednju medicinsku školu smjer – akušerska sestra 1996. u Istočnom Sarajevu.

Bila je glavna medicinska sestra porodilišta od 2008. do 2019. nakon čega preuzima ulogu glavne sestre JZU Bolnice „Srbija“, koju obnaša i danas.

O početku karijere... Prve radne dane bilježim odmah po završetku srednje škole. Porodilište bolnice Kasindo je moje prvo radno mjesto. Smatram da je moja profesija krenula sa najljepšeg odjeljenja, preciznije na izvoru života. Od ranog djetinjstva znala sam da ću raditi kao akušerka, što mi se na kraju i ostvarilo.

O pozivu medicinske sestre/tehničara... Poziv medicinske sestre je najhumaniji posao. Međutim, ima i mnogo izazova, od najljepših do najstresnijih situacija u struci. Najveći problem predstavlja nedostatak stručnog kadra, ali i finansijskih sredstava. Naša bolnica je otvorena prije pet godina sa odličnim uslovima za rad i savremenom opremom, međutim kao i u većini ustanova, najveći problem je nedostatak kadra. 

Naša misija je održavanje i poboljšanje zdravstvenih usluga stanovništvu Republike Srpske obezbjeđenjem efektivnih i efikasnih zdravstvenih usluga visokog kvaliteta, u okviru raspoloživih resursa i integrisanog sistema zdravstvene zaštite. Posvećeni smo izvrsnosti u širokom rasponu zdravstvnih usluga, koje pružamo i zadovoljenju potreba naših pacijenata na način njihovog postavljanja u centar dešavanja. Radimo u saradnji sa zdravstvenim i drugim institucijama i služimo kao centar za obrazovanje, edukaciju i istraživanje.

Položaj medicinskih sestara/tehničara u BiH... Smatram da su medicinske sestre u Bosni i Hercegovini u nezavidnom polożaju. Zdravstveni sistem ne može da funkcioniše bez nas, to je apsolutno nemoguće, što se pokazalo više puta do sada. Mi smo stub zdravstvenog sistema i smatram da se treba ozbiljnije pristupiti rješavanju problema. Veliki je obim posla a plate male, što dovodi do nezadovoljstva. Kolege prosto nemaju mogućnost planiranja privatnog života!

Dobre i loše strane sestrinske profesije... Prednost bavljenja sestrinskom profesijom je što možete u potpunosti da iskažete svoju odgovornost, empatiju, spremnost da pomognete drugim ljudima, kako u najljepšim tako i u najtežim trenucima. Loša strana je što smo veoma često izloženi stresu, što se nerijetko previše dajemo za posao a trpi druga strana našeg života.

Koliko je važan odnos medicinska sestra–pacijent i medicinska sestra – doktor?  Odnos medicinska sestra - pacijent je neophodan radi pravilnog procesa zdravstvene njege te osjećaja sigurnosti pacijenta. Odnos ljekar- medicinska sestra je prosto timski rad. Bez timskog rada ne postoji mogućnost funkcionisanja u našoj struci. Takođe, uzajamno poštovanje je nezaobilazno.

O negativnom trendu odlaska medicinskih sestara/tehničara iz BiH... Da bi se zaustavio trend odlaska medicinskog kadra, kako iz Bosne i Hercegovine tako i u privatni sektor, neophodno je poboljšati uslove rada u svakom smislu. Važno je povećati broj medicinskih sestara/tehničara, pogotovo u smjeni. Na taj način će se poboljšati kvalitet njege pacijenata. Povećanje plate je takođe neophodno, jer svi radimo da bismo živjeli.

Rad i uslovi tokom pandemije koronavirusa... Bilo, ne ponovilo se. Susreli smo se sa ogromnom nepoznanicom. Kolege su radile danonoćno, nadljuskim naporima. Teško je to objasniti kroz par rečenica, pogotovo onima koji to nisu prošli. Ovim putem bih izrazila zahvalnost svim zdravstvenim radnicima koji su dali svoj maksimum u vrijeme pandemije, a moram da naglasim da su naše porodice mnogo trpile.

O edukacijama medicinskih sestara/tehničara... Kontinuirane edukacije su neophodne, kako interne tako i eksterne. Važne su za mlade kolege ali i za nas koji imamo iskustva. Za mene lično neiscrpna tema je komunikacija, ne samo u zdravstvu već uopšteno. Kako kažu: lijepa riječ i gvozdena vrata otvara!

Uloga Fondacije fami... Fondacija fami za mene lično je sinonim da se u Bosni i Hercegovini prvi put neko počeo ozbiljnije baviti sestrinstvom. Doprinijelo se unapređenju sestrinstva, rada na svim nivoima zdravstvene zaštite, kao i mnogim edukacijama na temu „sestre menadžeri u zdravstvu“. Također, neizostavna i važna je podrška Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i ministra Alena Šeranića ali i direktora Bolnice „Srbija“ Nebojše Šešlije.

Period ili događaj koji pamti... S obzirom na to da sam veći dio svog radnog vremena provela u porođajnoj sali, svaki porod je nezaboravan. Rečenicu koju često ponavljam, navest ću i sada – opet da se rodim, radila bih isto.

Poruka budućim generacijama medicinskih sestara/tehničara... Da bi se radio posao medicinske sestre, neophodna je ljubav prema tom pozivu. Mlade kolege kroz praktičnu nastavu ali i razgovor sa ostalim kolegama u bolnici, mogu da prepoznaju da li ima ljubavi prema tom pozivu, te da li žele da se time bave.