Elvedin Duran glavni je medicinski tehničar Doma zdravlja JZU „Zdravstveni centar Brčko“, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Rođen je 1981. godine u Livnu. Srednju medicinsku školu završio je u Livnu, a Visoku zdravstvenu školu u Sarajevu 2005. godine.

Sa koliko godina ste počeli raditi? Zbog čega ste se odlučili baš za ovu profesiju? Sa 28 godina počinjem raditi u JZU „Zdravstveni centar Brčko“, Dom zdravlja Brčko u Patronažnoj službi. Tako da su moji počeci usko vezani sa edukacijama koje kasnije prolazimo uz podršku Fondacije Fami. Humanost i naklonost od ranog djetinstva ka ovoj profesiji su razlozi zašto sam baš ovu profesiju odabrao kao životni poziv.

Kako je biti medicinski tehničar u Bosni i Hercegovini? Humano ali i izazovno, jer pomoći pacijentu, vratiti mu osmijeh i zadovoljstvo na lice, vratiti mu tračak nade u život  a ujedno i sam se osjećati zadovoljno i korisno je nešto što čini ovo zanimanje lijepim, humanim i časnim. Međutim, razne barijere kao što su nedostatak adekavatne podrške - kadar, oprema i finansije su izazovi sa kojima se nosimo, ali opet naglašavam da humanost i ljubav prema poslu nas tjera da dajemo svoj maksimum.

Koji su nedostaci u Ustanovi u kojoj radite? Šta biste promjenili? Zdravstveni centar Brčko se sastoji iz dvije organizacione jedinice, a to su Primarna zdravstvena zaštita - Dom zdravlja, te Sekundarna zdravstvena zaštita – Bolnica. U pružanju zdravstvene zaštite na području Brčko distrikta Bosne i Hercegovine uključeno je nekoliko institucija, od našeg Zdravstvenog centra, Vlade Brčko distrikta BiH – resorno Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge, zatim Fond zdravstvenog osiguranja, te Skupština Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Nedostatak informatičkog programa i same informatizacije (uvezanosti) je svakako najveći problem u ovom momentu u JZU Zdravstveni centar Brčko. Svi željno očekujemo modernizaciju u tom segmentu i sa optimizmom iščekujemo unapređenje tog nedostatka. Samom informatizacijom omogućavamo medicinskim sestrama/tehničarima iz Primarne zdravstvene zaštite da planiraju i provode više vremena sa pacijentima, kako u prostorijama Doma zdravlja tako i kroz kućne posjete. Edukacija sestara u zajednici se obavlja kroz projekat koji implementira Fondacija fami, uz podršku Ambasade Švicarske u BiH, no zbog navedenog problema nepostojanja informatičkih rješenja, medicinske sestre/tehničari iz Primarne zdravstvene zaštite, većinu radnog vremena provode popunjavajući uputnice i recepte pacijentima, što je u vremenu u kojem živimo poražavajuće.

Kako ocjenjujete položaj medicinskih sestara/tehničara u BiH? U nekim segmentima težak, jer možemo primijetiti da sâm razvoj sestrinstva ne ide u smijeru kojem ova profesija to zaslužuje. Potrebno je da “sistem” prepozna sestrinstvo kao najvažniji dio zdravstva, te da kao takvom pruži sve preduvjete za daljni razvoj i napredak, a što kao krajnji produkt daje zadovoljsvo i medicinskih sestara/tehničara ali i pacijenata. Ulaganje u daljnje obrazovanje i edukacije medicinskih sestara/tehničara je od izuzetne važnosti za sve građane Bosne i Hercegovine. Želim pohvaliti i lokalnu zajednicu jer je pored  entiteta i naša lokalna zajednica odlučila pružiti mogućnost zdravstvenim profesionalcima da stručni ispit polažu u Brčkom tj. nadležnom Odjeljenju za zdravstvo i ostale usluge.

Koliko je važan odnos medicinski tehničar – pacijent i medicinski tehničar – doktor? Oba odnosa su vrlo važna, jer razvijanje međusobnog povjerenja na relaciji pacijent-medicinska sestra/tehničar olakšava rad, te ga sigurno čini produktivnijim i kvalitetnijim. Relacija medicinski tehničar - doktor je od izuzetne važnosti i samo ću reći da su medicinska sestra i doktor najbliži saradnici i da treba da djeluju kao tim. Važnost odnosa je jasna što se pokazalo kroz usvojeni Srednjoročni plan razvoja zdravstva Brčko distrikta BiH 2020.-2024. godine, gdje se jasno izdvojio prije svega taj odnos kao i razvoj porodične medicine, koja je osnov primarne zdravstvene zaštite ali svakako kontinuirano praćenje i mreže potreba ambulanti, kroz našu organizaciju na području čitavog Brčko distrikta BiH.

Kako spriječiti odlazak medicinskih sestara/tehničara van BiH? Migracije - odlasci kvalitetnih, iskusnih, obrazovanih medicinskih sestara/tehničara nas upućuje na to da kolege nisu zadovoljne, te da zbog toga napuštaju Bosnu i Hercegovinu. Potrebno je da svi zajedno uložimo maksimalne napore, da se medicinskim sestrama/tehničarima pruže što bolji uslovi za rad jer krajnji produkt boljih radnih uslova je ZADOVOLJAN PACIJENT  i bolje životno okruženje za sve. Kada je riječ o migracijama, najčešće se spominju odlasci. Smatram da bi bilo dobro i poželjno da pružimo kvalitetne programe dolaska i zapošljavanja u Brčko distriktu BiH.

Sa kojim problemima se najviše suočavaju medicinski tehničari u BiH? Najveći problem je nedostatak adekvatne podrške. Tu prvenstveno mislim na ljudske resurse. Naime, zbog manjka zaposlenika pojedine kolege rade poslove za više osoba. Zatim, nedovoljan broj kvalitetnih edukacija, te nedovoljna promocija sestrinstva kao najvažnije grane zdravstvenog sektora.

Rad i uslovi tokom pandemije koronavirusa? Veoma težak i izazovan period u Brčko distriktu BiH. Ipak, smatram da treba iskazati veliku zahvalnost svim zdravstvenim profesionalcima što su definitvno dali svoj maksimum. Trebamo biti otvoreni, svjesni da smo se suočili sa nečim što do sada niko od nas nije imao priliku iskusiti. Ipak, naš angažman jasno je pokazao da smo bar mi u Brčko distriktu BiH, pratili preporuke WHO, Kriznog štaba, Javnog zdravstva i drugih stručnih timova. Brzo smo formirali trijaže, kovid testiranja, prevoz pacijenata, evidencije, proširili smještajne kapacitete, u zimskom periodu obezbijedili adekvatne uslove za čekanje, kompletnu besplatnu dijagnostiku i slično.

Koliko su dodatne edukacije važne za medicinske radnike u BiH? Mislim da je ovaj naš razgovor prekratak da obrazložim sve važnosti i bitnosti kontinuiranih edukacija. Moram istaknuti da nastojimo da imamo, kako internu kontinurianu edukaciju, tako i eksternu. Svjesni smo da edukacije  moramo da radimo prema građanima i u saradnji sa drugim udruženjima. Samo kvalitetne i kontinuirane edukacije nas stavljaju na mjesto koje nam pripada u društvu.

Koliki je značaj Fondacije fami za medicinsku profesiju u BiH? Spomen Fondacije fami u meni izazove osjećaj zadovoljstva i sreće, jer uistinu su opravdali cilj projekta, a to je doprinos unapređenju zdravstvenih ishoda u BiH i poboljšanju kvaliteteta i učinkovitosti usluga medicinskih sestara/tehničara. Edukacije, donacije  oprema, SOP-ovi, saradnja sa Ministarstvima i Univerzitetima su jedan bitan korak u unapređenju sestrinstva.

Događaj iz Vaše karijere koji ćete uvijek pamtiti.... Početak pandemije Korona virusa, ulazak u borbu sa nepoznatim, puste i prazne ulice grada, samo zdravstveni radnici idu na posao, trenuci kada mislite samo o pacijentu i dokazujete ljubav prema ovom humanom pozivu, nerazmišljajući o posljedicama za sebe i obitelj. Period koji nam je pokazao kako jedan virus “zaustavi svijet” i koliko su bitna ulaganja u zdravstveni sistem.

Vaša poruka mladim osobama koje planiraju da se bave medicinskom profesijom... Ukoliko radite ono što uistinu volite, bit ćete sretni svoj radni vijek, a biti sretan i zadovoljan svojim životnim pozivom čini i vaš zivot boljim i ispunjenijim.