Sanela Kaknjo diplomirana medicinska sestra, viši je zdravstveni tehničar u službi za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica. Svoje radno iskustvo bilježi od 24 godine.

Zašto se opredijelila za ovu profesiju... Za srednju medicinsku školu opredjelila sam se jer je bila jedna od perspektivnijih u gradu i u to vrijeme kao i danas ostala kao tražena profesija. Drago mi je što sam odabrala ovu profesiju, jer sama ideja da mogu u svojoj lokalnoj zajednici pa i šire pomoći ljudima, činiti svijet boljim i zdravijim mjestom me inspirira.

Ono što nedostaje i što bi mijenjala... Nedostatak zakonskih regulativa koje jasno deifinišu provođenje promotivno-preventivnih programa i pregleda u odgojno obrazovnim ustanovama u našem kantonu a i šire. Pri tome mislim da ne postoji zakon ili pravilnik koji obezbjeđuje adekvatno vrijeme i prostor za obavljanje ove vrste zdravstvene djelatnosti unutar škola. Služba smo koja broji 16 zaposlenika. Iako smo pretežno na terenu, povećala bih prostorne kapacitete naše službe shodno broju zaposlenih i velikog broja aktivnosti i usluga koje pružamo.

O položaju medicinskih radnika u Bosni i Hercegovini... Sama činjenica da mnoge medicinske sestre/tehničari napuštaju BiH dosta govori o njihovom položaju. Medicinske sestre/tehničari čine najbrojniju profesionalnu skupinu unutar samog zdravstvenog sistema. Nažalost, ne štitimo i ne čuvamo postojeći kadar. Zdravstveni sistem je nezamisliv bez medicinskih sestara/tehničara, međutim još uvijek je malo onih koji prepoznaju medicinsku sestru/tehničara koja je napredovala u struci i koji to vrednuju.

Odnos medicinska sestra/tehničar – pacijent, medicinska sestra/tehničar – doktor... Odnos medicinska sestra/tehničar - pacijent, medicinska sestra/tehničar - doktor je od izuzetnog značaja i najviše se ispoljava u komunikaciji i komunikacijskim vještinama a sve u cilju poboljšanja zdravstvenog ishoda. Smatram da je kvalitetna komunikacija u zdravstvu osnova partnerskog odnosa između pacijenta i zdravstvenog radnika te kvalitetnog rada i međusobne saradnje cijelog zdravstvenog tima. Kako bi bila na visokom nivou potrebno je usavršavati kroz cijeli radni vijek. Kvalitetna komunikacija i međuljudski odnosi unutar samog zdravstvenog tima izuzetno su važni za pacijenta jer doprinose održavanju pozitivnog stava pacijenta prema liječenju i prema zdravstvenom sistemu u cjelosti, samim tim ostvaruje bolji ishod liječenja te povjerenje u medicinski tim koji je uključen u njegovo liječenje.

Odlazak medicinskog kadra iz Bosne i Hercegovine... Osnovu u sprječavanju odlaska medicinskih sestara i tehničara čini zadovoljstvo poslom. Zadovoljstvo poslom procjenjuje se karakteristikom posla i emocionalnog iskustva na poslu. Kako bismo povećali zadovoljstvo poslom i samim tim spriječili odlazak medicinskih sestara/tehničara potrebno je promijeniti specifične dimenzije samog posla. Specifične dimenzije podrazumjevaju povećanje zarade, bolje mogućnosti za razvoj struke, karijere i samog napredovanja te vrednovanja istog od strane institucije u kojoj radi, poboljšati radne uslove, poboljšati organizaciju u radu i komunikaciju u cilju zdravih produktivnih odnosa unutar tima.

Problemi s kojima se suočavaju medicisnke sestre/tehničari u BiH... Jedan od najvećih problema s kojim se medicinske sestre/tehničari suočavaju je nedostatak osoblja. Ne štitimo postojeći kadar, tako da je na većini klinika na tridesetak kreveta jedna medicinska sestra u noćnoj smjeni. Medicinske sestre su ravnopravan dio zdravstvenog tima ali im se nažalost pridaje manje značaja u odnosu na druge zdravstvene profesionalce. Veoma mali broj medicinskih sestara u našem zdravstvenom sistemu uključen je u sistem odlučivanja, kreiranja i implementiranja zdravstvenih politika.

O značaju edukacije koju organizuju Fondacija fami i resorna entitetska ministarstva... S Fondacijom fami i Federalnim Ministarstvom zdravsta sam prošla edukaciju učenja vještina komunikacije u zdravstvu. S obzirom da radim kao medicinska sestra u javnom zdravstvu gdje je fokus na prevenciji te promotivno preventivnom radu, komunikacijske vještine u mom poslu igraju značajnu ulogu. Izazov komunikacije u javnom zdravstvu jeste prilagođavanje sadržaja korisniku ili skupini na koju utičemo. Na edukaciji sam naučila i dodatne vještine koje se odnose na upravljanje stresom na poslu, te upoznala stručnjake u oblasti zdravstva s kojima smo ostvarili kontakte za dalje kreiranje politika, pravilnika za unaprjeđenje zdravstvenih usluga koje pružamo. Smatram a naročito u javnom zdravstvu da organizacije sa snažnom komunikacijskom politikom mogu unaprjediti zdravlje. Slobodno mogu reći da sada nakon edukacije imam veće samopouzdanje u komunikaciji sa korisnicima a i unutar tima.

Doprinos Fondacije fami jačanju sestrinstva... Kroz svoje projektne aktivnosti u oblasti sestrinstva Fondacija fami je znatno uticala na napredak i osnaživanje sestrinske profesije, poboljšanjem efikasnosti usluga kao i njenih dostupnosti. Poboljšali su uslove mnogih zdravstvenih ustanova nabavkom opreme, edukacijom medicinskih sestara/tehničara. Utiču na razvoj sestrinske dokumentacije kao i na implementaciju iste u praksi, standardizirali su operativne procedure te samim tim podigli usluge na viši nivo.

Poruka budućim generacijama koje se odluče za ovu profesiju... Profesija medicinske sestre je poziv koji u prvom redu traži empatiju, humanost i posvećenost pozivu. Mi smo svjesne da za tako odgovoran posao treba stalno učiti, obrazovati se i da nas mora biti dovoljan broj da bi kvalitetno obavljale svoj posao. Primjena znanja i vještina medicinskih sestara svih nivoa obrazovanja nužna je za funkcionisanje savremenog društva i zdravstvenog sistema. Medicinske sestre/tehničari svakako moraju naučiti kako kvalitetno upotrijebiti svoje znanje uz primjenu svoje stručnosti i vještina. Medicinske sestre/tehničari su ključni za pružanje kvalitetne zdravstvene njege i podizanje svijesti o važnosti prevencije bolesti. Oni su uvijek prvi kontakt koji pacijent ima sa zdravstvenim sistemom, a njihova uloga je nemjerljiva za zdravlje zajednice. Investiranje u sestrinsku radnu snagu i poboljšanje uslova rada, kao i osiguravanje adekvatnih primanja, u konačnici će dovesti do zdravijih zajednica i smanjenja troškova u zdravstvu.