U Palama je uspješno završen još jedan ciklus dodatne edukacije iz sestrinstva u zajednici, organizovan za novu grupu medicinskih sestara i tehničara iz Republike Srpske. Ovaj program predstavlja važan korak ka jačanju kapaciteta zdravstvenih radnika i unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite na lokalnom nivou.
Tokom 11 dana intenzivnog rada, učesnici su imali priliku da kroz više od 70 sati predavanja, demonstracija vještina, praktičnih vježbi, interaktivnih radionica i diskusija steknu nova znanja i vještine koje su od ključnog značaja za pružanje sveobuhvatne zdravstvene njege u zajednici. Edukaciju je podržalo 20 predavača – predstavnika Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, kao i zdravstvenih ustanova sa svih nivoa zdravstvene zaštite.
Program edukacije obuhvatio je 34 nastavne jedinice, sa posebnim fokusom na razmjenu iskustava među polaznicima, primjenu dobrih primjera iz prakse i jačanje koordinacije sa službama podrške u lokalnim zajednicama. Ovaj pristup omogućio je polaznicima da praktično povežu teorijska znanja sa stvarnim situacijama na terenu, čime su dodatno osnaženi za svakodnevni rad u svojim sredinama.
Obrađene teme bile su raznovrsne i prilagođene savremenim potrebama zdravstvenog sektora, uključujući postupanje u hitnim stanjima, rehabilitaciju pacijenata, promociju sigurnosti na radu, važnost socijalne zaštite te principa rodne ravnopravnosti u zdravstvenom sistemu.
Posebno mjesto u programu zauzimala je tema nasilja nad medicinskim sestrama i tehničarima, na kojoj je predavanje održala međunarodna ekspertica Roswitha Koch. Ona je kroz primjere dobre prakse iz inostranstva ukazala na važnost prepoznavanja nasilja na radnom mjestu, izgradnje mehanizama zaštite, kao i kreiranja sigurnog i podržavajućeg okruženja za sve zdravstvene radnike.
U okviru edukacije, polaznici su započeli i rad na izradi promotivnih zdravstvenih programa, koji će uz stručnu mentorsku podršku biti dalje razvijani i prilagođavani potrebama zajednica u kojima djeluju. Ovi programi će imati važnu ulogu u jačanju zdravstvene pismenosti, prevenciji bolesti i promociji zdravih stilova života među stanovništvom.
Završetkom ovog ciklusa dodatne edukacije, još jedan značajan korak učinjen je ka unapređenju sestrinstva u zajednici, osnaživanju uloge medicinskih sestara i tehničara, te stvaranju uslova za pružanje kvalitetnije, dostupnije i humanije zdravstvene zaštite svim građanima Republike Srpske.
Fondacija fami, kao i svi partneri uključeni u realizaciju edukacije, čestitaju svim polaznicima na uspješno završenom programu, njihovoj posvećenosti i želji da aktivno doprinesu razvoju zdravstvenog sektora.